Kauzy ovplyvňovania voličov priamo v kostoloch, tieto skutky vyvolali pobúrenie v spoločnosti ale i v politických kruhoch, situáciu približujú članky z medií
Kauza 1
(8.9.2002)
V niektorých kostoloch sa dnes objavili letáčiky s názvom Modlitba pred voľbami, ktorých autorom je arcibiskup J. Sokol. Arcibiskup v nej veriacich vyzýva, aby nesledovali slovenskú komerčnú televíziu, lebo prídu do pekla. "Ja ju občas sledujem, ale to len preto, aby som vás, bratia a sestry ochránil," povedal údajne počas omše a dodal, že tí veriaci, ktorí ju budú sledovať, dostanú na spovedi toľko "zdravasov, že sa ich budú modliť aj dva týždne". Okrem toho v letáku sa explicitne uvádza, aby veriaci nevolili strany Smer a ANO, pretože si to Pán Boh nepraje. "Hovoril som s ním predvčerom a odkazuje vám, že máte voliť dobrých kresťanov-katolíkov, inak vám to spočíta," dodal arcibiskup.
(zdroj: www.spravy.markiza.sk)
Kauza 2
(8.9.2002)
V kostoloch sa včera objavil list arcibiskupa Jána Sokola. Vyvolal búrku odporu medzi politikmi, ktorí sa cítia listom poškodení. List sa v kostoloch objavil vo Sviatok narodenia Matky Božej - Panny Márie. Pri príležitosti tohto sviatku sa na rôznych miestach Slovenska konajú púte. Jednou z nich je i dvojdňová mariánska púť v Topoľčanoch, ktorá vyvrcholila včera na námestí pontifikálnou svätou omšou. Hlavným celebrantom bol apoštolský nuncius Svätej stolice Henryk Józef Nowacki, homíliu predniesol Ján Sokol.
BRATISLAVA - Katolícka cirkev výrazne zasiahla do predvolebnej kampane. V kostoloch sa objavil letáčik arcibiskupa Jána Sokola, kde píše, že "o naše hlasy sa uchádzajú strany, ktoré majú ateistický základ alebo ich vodcami sú neveriaci, liberáli, bývalí komunisti". Podľa všetkého tým Sokol myslel napríklad strany ako Smer, ANO, SDA či SDĽ. Väčšina politikov letáčik ostro odsúdila ako hrubý zásah cirkvi do predvolebného boja. Arcibiskup Sokol po dlhšom čase otvoril citlivú tému vzťahu cirkvi a politiky. Prvý raz urobila katolícka cirkev niečo podobné pred voľbami v roku 1990, keď kňazi v kostoloch vyzývali ľudí, aby volili KDH.
"Všeobecne platí zásada, že je nevhodné, aby sa cirkev vyjadrovala k nejakým konkrétnym stranám," povedal pre SME známy český kňaz a spisovateľ Tomáš Halík. "Na druhej strane, má právo aj povinnosť vyjadrovať sa k etickým aspektom politického života. Alebo vtedy, keď sa k moci dostáva extrémistická strana. Arcibiskup Sokol chápe zrejme niektoré strany ako ohrozenie morálnej klímy v krajine."
Sokol celkom zjavne napadol Ruskovu stranu ANO a jeho televíziu Markíza. "Nebudem voliť takú stranu, ktorej vodca cez svoju televíziu znemravňuje náš národ a najcennejšiu vrstvu - mládež," napísal.
Rusko to považuje "za necitlivé zneužívanie takej intímnej a osobnej záležitosti, ako je viera, na politické účely". "Zvlášť smutné je na tom to, že to robí autorita, ktorá by pre nás všetkých mala byť vo všetkom vzorom," povedal Rusko pre SME.
Ako povedal pre TA 3 hovorca Konferencie biskupov Slovenska Marián Gavenda, letáčik bol reakciou "na žiadosť tých voličov, ktorí sa nevedia zorientovať, koho majú voliť". "Zo strany cirkevného predstaviteľa je to vrcholne netaktné a hrubé zasahovanie," hodnotí aktivitu arcibiskupa Jána Sokola politológ Miroslav Kusý. Šancu na ovplyvnenie vidí Kusý len u tých voličov, pre ktorých je rozhodujúci hlas cirkvi.
"Je to nehorázne zasahovanie cirkvi do politiky," myslí si aj predseda Smeru Robert Fico. "Smer tým považuje za aktuálnu otázku odluky cirkvi od štátu. Pán Sokol by namiesto takéhoto zasahovania mohol povedať, koľko majetku získala katolícka cirkev v reštitúciách."
Arcibiskup Sokol nestojí proti politikom sám. Len konkrétnejšie pomenoval obavy slovenskej katolíckej cirkvi. "Máme obavy, že do vedenia našej krajiny sa môžu dostať ľudia, ktorí si nevážia pravé ľudské ani kresťanské hodnoty," píše sa v pastierskom liste Konferencie biskupov Slovenska. S textom pastierskeho listu súhlasia napríklad Ivan Šimko z SDKÚ či František Šebej z OKS.
Béla Bugár, predseda SMK, jednej z tých strán, ktoré sú pravdepodobne pre Sokola prijateľné, s pastierskym listom tiež v princípe súhlasí. Podobné výzvy cirkevných predstaviteľov, aby ľudia išli voliť, považuje za samozrejmé. Ale nesúhlasí s tým, aby ľudí, vyzývali, koho nevoliť. "To je už možné považovať za kampaň voči iným stranám," povedal pre SME.
(zdroj: www.sme.sk)
Kauza 3
(8.9.2002)
Príručky ako a koho voliť dostali v nedeľu počas bohoslužieb v veriaci v Trnavskom kraji. Letáčiky s názvom Modlitba pred voľbami sa objavili v katolíckych kostoloch a prezentujú názory arcibiskupa bratislavsko-trnavskej diecézy Jána Sokola. Podľa neho by voliči nemali voliť tie politické strany, ktoré prostredníctvom televízie či billboardov znemravňujú mládež a strany s ateistickým základom, na čele ktorých stoja neveriaci, liberáli či bývalí komunisti.
Modlitba pred voľbami je podľa slov hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Mariána Gavendu osobnou iniciatívou arcibiskupa Sokola, ktorou zareagoval na žiadosť dezorientovaných veriacich o pomoc pri výbere strany do parlamentných volieb. Podľa neho arcibiskup nehovorí, koho majú veriaci voliť, naopak, poukazuje na tie strany, ktoré by veriaci voliť nemali. Myšlienky obsiahnuté v letáčiku zodpovedajú podľa Gavendu obsahu Pastierskeho listu, ktorý čítali počas dnešných bohoslužieb v katolíckych kostoloch.
Voči iniciatíve arcibiskupa Sokola sa ohradili viacerí zástupcovia politických strán. Predseda strany Smer Robert Fico považuje túto iniciatívu za hrubý zásah cirkvi do volebnej kampane. "Nemám zatiaľ k dispozícii presné znenie Modlitby pred voľbami. Po získaní týchto materiálov zaujme Smer podstatne kategorickejší postoj," skonštatoval.
(zdroj: www.pravda.sk)
Focl